Öğrencilerin darp edilmesinin ayrıntıları ortaya çıktı: Bu olay ilk değil

TRABZON – Trabzon’un Sürmene ilçesinde Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Sürmene Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin kiraladığı servis nedeniyle dün ilçe dolmuşçuları tarafından darp edilmesi ülke gündemine oturdu. Olayın ardından görüştüğümüz öğrenciler saldırganların hak ettikleri cezayı almasını istedi.

KTÜ Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü’nde okuyan öğrenciler, dolmuş ücretleri, sefer saatlerinin azlığı gibi nedenlerle Trabzon’un merkezinde bulunan ana kampüs ve evlerine daha rahat ulaşmak için özel servis tuttu. Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi’ndeki öğrencilerin tuttuğu servisin dolmuş gibi çalıştığını ve yolda indi-bindi yaparak yolcu aldığını iddia eden Sürmene ilçe dolmuşçuları servis minibüsünün önünü kesti. İddialara göre önce servis şoförünü araçtan indirerek tehdit ve darp eden dolmuş esnafları daha sonra duruma engel olmaya çalışan öğrencileri darp etti. Öğrencilerin ihbarı üzerine olay yerine polis ekipleri geldi. Darp edilen öğrenciler darp raporu alarak şoförlerden şikayetçi oldu.

‘DURDURMAYA ÇALIŞIRKEN DARP EDİLDİK’

Saldırıda başına yumruk alan ve yüzünde çizikler oluşan Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği 1. Sınıf öğrencisi Emir Eken yaşananları anlattı. Yaşadıkları olayın benzerlerini daha önce üst sınıftakilerden duyduklarını ve şimdi de kendi başlarına geldiklerini belirten Eken, yetkililerden önlem alınmasını istedi.

Dün yaşanan olayı anlatan Eken, okul dönüşünde Sürmene’de servislerinin dolmuşçular tarafından durdurulduğunu söyledi. Servis şoförünün dışarı çıkarıldıktan sonra bağrışmalar duyduklarını ve kontrol etmek için araçtan indiklerini söyleyen Eken, “İndiğimizde servis şoförü korkmuş haldeydi. Sonra saldıran gruptan biri arkadaşımıza saldırdı. Onları durdurmaya çalışırken yumruk yedim. Olay sonra diğer saldırganların girmesi ile devam etti. Darp raporu alıp karakola gittik ve şikayetçi olduk. Umarım cezalarını çekerler” dedi.

‘CAN GÜVENLİĞİMİZİN OLMADIĞI ORTADA’

Aynı bölümün 4. sınıf öğrencisi Yusuf Çalışkan da bu olayların daha önce de sıklıkla yaşandığını ve dolmuş şoförlerinin servis şoförlerini tehdit ettiğini söyledi. Öğrencilerin ilçede dolmuşçular tarafından rant kapısı olarak görüldüğünü dile getiren Çalışkan, “3-4 ay önce aynı olayı yaşadık. Dolmuş şoförleri bizim servis sürücüsünü alıkoydu. O zaman da ufak çaplı bir arbede yaşanmıştı. Biz yine şikayette bulunduk. Ama bu son olaydan sonra can güvenliğimizin olmadığı ortada. Gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

4 ŞOFÖR GÖZALTINDA

Yaşanan olayla ilgili Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı 4 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Açıklamada “Şüpheli Ö.D’nin kullanımındaki araçla, T.D’nin sevk ve idaresinde yer alan öğrencilerin bulunduğu minibüsün önünde durarak aracı sağa çektirdikten sonra T.D. ile şüpheli Ö.D’nin minibüs durağındaki kulübe içerisinde konuştukları sırada, K.D, S.Y. ve H.Y. adlı şüpheliler ile minibüste bulunan öğrencilerden F.Ö, E.D, M.Ö. arasında çıkan arbede sonucunda meydana gelen yaralanma olayıyla ilgili olarak şüpheliler K.D, S.Y, H.Y. ve Ö.D. gözaltına alınmışlardır. Şüpheliler hakkında soruşturma işlemleri devam etmektedir” ifadeleri yer aldı.

22 Ocak’ta öğrenciler yine aynı durumda dolmuş şoförleriyle karşı karşıya kaldı.

SÜRMENE ŞOFÖRLER ODASI BAŞKANI YILMAZ: ASIL ONLAR DARP ETTİ

Konuyla ilgili ulaştığımız Sürmene Şoförler Odası Başkanı Ekrem Yılmaz ise saldırıyı başlatanların öğrenciler olduğunu iddia etti. Sürmene durağındaki şoförlerin servis şoförünü uyarmak için durdurduğunu belirten Yılmaz, “Servis aracı J plaka. J plaka araçlar servis yapabilir ama indi-bindi yolcu alamazlar. Bu yasal değil. Bu durumdan dolayı görevli aracı durdurdu. Konuşup uyarırken araçtaki öğrenciler inip bizim görevliye saldırdı. K.D. isimli şoförümüzün yüzü gözü şişti, darp raporu aldı. Sonra bizim şoförlerimiz suçlu oldu. Arkadaşlarımız adliyede umarım tutuklama yapılmaz” dedi.

İKİNCİ: ÖĞRENCİLER ULAŞIM SORUNUNU KENDİ BAŞINA ÇÖZMEK ZORUNDA BIRAKILIYOR

Yaşanan olaylara bir tepki de Eğitim-Sen Trabzon Şubesi’nden geldi. Olayları “Dehşet verici ve kabul edilemez” olarak niteleyen Şube Başkanı Muhammet İkinci, saldırının adli vaka olarak geçiştirilemeyeceğini ve başta KTÜ Rektörlüğü ve Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilgili kurumların sorumluluğunun üstünün örtülemeyeceğini dile getirdi.

Trabzon’un üniversite şehri olmasına rağmen büyükşehir belediyesinin öğrencilerin ulaşımı konusunda yeterli hassasiyeti göstermediğini ve üniversitelilerin yaşadıkları sorunu kendi başlarına çözmek zorunda kaldığını kaydeden İkinci, “Valiliğin olayı titizlikle ve kapsamlı bir şekilde değerlendireceğine ilişkin açıklaması yerinde ve önemlidir. Ancak bundan sonrası için atılması gereken adımlar bulunmaktadır. Kentin yükseköğretim kurumu bulunan her noktası ile şehir merkezi arasında öğrencilerin güvenli bir şekilde ulaşım ihtiyacını karşılayacak adımlar ivedilikle atılmalıdır” ifadelerini kullandı.

SUİÇMEZ: ŞİDDETİ KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez de olayla ilgili inceleme yapmak için Sürmene’ye gitti. Cumhuriyet Savcısı, Sürmene Kaymakamı, Sürmene Deniz Bilimleri Dekanı ve Sürmene Şoförler Odası Başkanı Ekrem Yılmaz’ı ziyaret ederek durum hakkında bilgi alan Suiçmez, olayın eskiden gelen ve çözülmeyen problemlerden kaynakladığını söyledi.

Öğrencilerin Trabzon halkına emanet olarak geldiğini ve onların eğitimlerini sürdürmesi için hem ulaşımlarını hem de can güvenliklerini sağlamak zorunda olduklarını kaydeden Suiçmez, “Şiddeti kabul etmemiz mümkün değil. Bu olayın başka bir yönü de öğrencilerimizin karşılaşmış olduğu ulaşım sorunudur. Burada öğrencilerin sonuna kadar haklı bir talebi var. Öğrencilerin artık bir daha bu sorunu yaşamaması için çözüm üretildi. Bundan sonra öğrencilere servisle ulaşım sağlayacak, karanlıkta kalma yolda binme gibi problemler olmayacak. Bu çözümün kalıcı şekilde öğrencilerin yararına bir şekilde olmasını sağlayacağız. Uzunca bir süredir süren ve bugüne kadar çözümlenmeyen sorunun bundan sonra bir daha yaşanmaması için sürecin takipçisi olacağız. Anne babalarımızın içi rahat olsun. Artık bu sorun ortadan kalkacak” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x